Turystyka Myślibórz

Prasówki

W ubiegłych dwóch dekadach wyraźnie poprawiłyby się preferencje miłośników turystyki. Pojawiło się znacznie więcej zwolenników turystyki aktywnej, którzy odwiedzają miejsca mniej zatłoczone. Działki nad jeziorami, owszem, nadal zajmują się dużym powodzeniem, ale działa to jeszcze jezior niewielkich, których skupiska znajdziemy przynajmniej na Suwalszczyźnie lub w stronach Mrągowa. Wzrosła i ilość osób poszukujących mniej atrakcyjnych osobliwości, ukrytych w odleglejszych zakątkach Polski.

Turystyka Trzcińsko Zdrój

Wybierzmy się Green Velo

Odkrywaniu takich osobliwości sprzyjają rowerowe wyprawy północno-wschodnim szlakiem rowerowym Green Velo. Założeniem pomysłodawców szlaku było poprowadzenie go mniej zatłoczonymi miejscami, ale obfitującymi w jedno otoczenie przyrodniczo-krajobrazowe. Po drodze spotykają się i interesujące zabytki.

Szlak ma około 1800 km i uruchamia się w Elblągu. Wiedzie potem na wschód północną częścią województwa warmińsko-mazurskiego, miedzy innymi przez Węgorzewo i Gołdap wraz z Puszczą Romincką i sławnymi mostami w Stańczykach.

Wtedy są Suwałki, Suwalski Park Krajobrazowy, Wigierski Park Polski i estetyczne Jezioro Wigry wraz z klasztorem Kamedułów. Przychodząc do Białegostoku sama spośród jego nitek występuje w zakresie Łomży. Dalej na linii przejedziemy między innymi: Chełm, Zamość, Przemyśl, Rzeszów, Sandomierz i Kielce.

Turystyka Trzcińsko Zdrój

Co kilkadziesiąt kilometrów na szlaku Green Velo usytuowane są tak zwane MOR-y, czyli „miejsca obsługi rowerów” z wiatami, mapami i sanitariatami.

Nie właśnie wzdłuż granicy

Nie właśnie wzdłuż północno-wschodniej granicy turysta znajdzie miejsca mniej zatłoczone. Nierzadko są więc po prostu granice województw, gdzie nie znajdziemy na ogół wielkich miast. Przykładami że być Wielkopolska i Łódzkie.

Nadal do miejsc mniej zatłoczonych, a za to bardzo malowniczych zaliczyć można Kaszuby i okolice północnej Odry.

Część spośród nas biorąc się w głowy narzeka na zasady Tatry, chociaż według wytrawnych górskich wędrowców o znacznie bardziej malownicze są Sudety. Bieszczady także nie są zbyt zatłoczone, zwłaszcza u progu zimy. Przez cały rok czekają na turystów Góry Świętokrzyskie. Niepowtarzalny klimat ruin dawnych zamków na Torze Orlich Gniazd, przesuwający się przez małopolskie i śląskie. Takich ruin spotkamy tu co kilka kilkanaście, choćby w Starsi lub Pilicy.

Turystyka Trzcińsko Zdrój

Warto jednakowoż cierpieć na wycieczce powiedzenie, że „pod latarnią jest zwykle najciemniej” i wybrać się okresem w strony wielkich metropolii. Tam także mogą nas spotkać miłe niespodzianki.

Turystyka Trzcińsko Zdrój

Zapraszamy do odwiedzin serwisu budzącego się inwestowaniem w okolicę na Mazurach – zobacz również Turystyka – szlakiem miejsc mniej zatłoczonych

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments