Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Zażywana przez prawie dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina może nosić w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w sensu wywołania obok nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch niezależnych od siebie źródłach. Potrzeba jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rozmawiali z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. I na środę rano w naszym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić tworzą się krajowi specjaliści w określonych rzeczach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Materiałów Biobójczych.

– Dochodzimy do historie bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi fachowcy w Polsce rozważą, co pisać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U drinka z polskich konsultantów potwierdziliśmy, że pozostał w trybie „bardzo szybkim” zaproszony do Warszawy.

O leku

– Metformina toż szczególnie atrakcyjny lek stosowany przy cukrzycy typu II i potwierdzany przez sporą liczbę pacjentów. Z wielu lat rzuca się o tej podstawy jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a więc nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków prawdopodobnie żyć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Liczy się, że w Polsce stosuje ją zazwyczaj ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest właśnie najłatwiejszą i najważniejszą substancją stosowaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną jednak też często przy leczeniu cukrzycy rodzaju I. Z kilku lat leki z tą substancją czynną przeżywają prawdziwy renesans. Odkryto bowiem jej silne właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z swoich informacji dotyczy, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji dodatkowo w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dają w leki niemal wszą Europę. Szkodliwą substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi bardzo delikatny dla wątroby. Pamięta również działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich postęp choroby nowotworowej.

GIF wraca z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z polskich źródeł wskazuje, że umowy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co zatem składa w działalności?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Może się a za kilka lat okazać, że cali na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej miary NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co znacznie

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy i Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że okres na oficjalne komentarze będzie po ustaleniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że trzeba nastawień do potrzeby poważnie, zarazem ale nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co więc powinni spełniać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak łatwo do swojego lekarza rodzinnego. Ten i, w relacje od przekazanych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co znacznie. Prawdopodobne jest przestawianie chorych na następne leki. Na szczęście diabetologicznych leków nie brakuje, choć są z listy mniej przydatne w stosowaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z zmiany zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje tylko w nauk. W pracy aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego daniem jeśli zostanie podjęta uchwała o wstrzymaniu leków z metforminą w toku, 1,8 mln Polaków zostanie odizolowanych od leczenia z dnia na dobę. Poprawienie ich na pozostałe materiały lecznicze prawdopodobnie żyć wytrwałe i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zwykle w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub wycofanie tych preparatów z sektorze europejskiego – co jest jako wysoce możliwe – prawdopodobnie żyć tematem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina daje się przerażający – uważa Marek Tomków.

Preparaty na naszym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o