Decoupage - co to jest?

Decoupage Sianów

Prasówki

Decoupage – co więc jest? Decoupage to technologia zdobienia przedmiotów np. z drzewa lub ceramiki, poprzez naklejenie na nie wzoru z papieru. Następnie cel jest pokrywany warstwami lakieru. W efekcie wzór wygląda jak stworzony.

Decoupage Sianów

Krótka historia decoupage’u

Słowo decoupage pochodzi z francuskiego czasownika oznaczającego ”wycinać”. Technikę tę traktowali jako główni syberyjscy nomadzi do ozdabiania grobów zmarłych. Z nich metodę serwetkową przejęli Chińczycy. Stosowalibyśmy oni decoupage’u do malowania m.in. lampionów i okien. W XVII wieku sztuka ozdabiania papierem spotkała we Włoszech, a później zaczęła być łączona w pełnej Europie. Meble wykończone metodą serwetkową były tańszą wersję bardzo popularnych chińskich przedmiotów. Decoupage bawiłeś się dużą popularnością także w latach późniejszych, m.in. na dworze Ludwika XV.
Nadaj duszę przedmiotom domowego użytku

Zobacz również sklep motoryzacyjny

Szukasz kreatywnego środka na ozdobienie mieszkania? Oraz że chcesz zajęcia, które da Ci oderwać się od zwykłego pędu? Decoupage to piękna w jeden raz dla Ciebie. Dzięki niemu, możesz przywrócić zniszczone sprzęty domowe do jedzenia, stworzyć oryginalny prezent lub zrealizować wizję wystroju mieszkania, która weszła w mieszkaniu z powodu braku odpowiednich ozdób. Nie umiesz znaleźć wymarzonych dekoracji świątecznych? Przygotuj je sama! Wybierz dokładnie taki typ który wolisz i formą serwetkową stwórz własne, oryginalne pisanki lub bombki.
Ogranicza Cię tylko Twoja myśl

Decoupage Sianów

Podstawki pod kubki, szkatułki, kuferki na biżuterię i kosmetyki, wazoniki, pojemniki na chusteczki… dzięki technologii serwetkowej możesz całkowicie zmienić przestrzeń wokół siebie.
Decoupage Sianów

Nie istotne czy chciałabyś odnowić starą komodę, tchnąć życie w donicę na balkonie czy ozdobić w niezwykły sposób słoiki na materiały. Wszystko toż również dużo więcej możesz dokonać przy użyciu zaledwie kilku prostych narzędzi.
Decoupage Sianów

Decoupage krok po kroku

Jeśli tylko rozpoczynasz przygodę z decoupagem, najlepiej rozpocznij od ozdabiania obiektów drewnianych, ponieważ łatwo się z nimi idzie. Wybrany przedmiot najpierw trzeba wyczyścić drobnoziarnistym papierem ściernym. Po umyciu i wytarciu szmatką, pomaluj go akrylową farbą. Wybierz wzór który chcesz użyć i wytnij go. Jeśli używasz serwetki, zostaw tylko warstwę z ilustracją. Teraz przyklej wybraną grafikę specjalnym klejem do decoupage’u. Możesz jeszcze zastosować klej zrobiony z roztrzepanego białka jajka. Posmaruj spód i wierzch obrazka. Ostatnim momentem jest pokrycie ozdabianego przedmiotu lakierem tak, by papier nie był widoczny przy dotykaniu ozdabianej powierzchni.
Narzędzia do decoupage’u

Decoupage cieszy się jeszcze większą popularnością. W handlach plastycznych kupimy bez problemu klej, farby akrylowe i lakier dawany w technologii serwetkowej. Znajdziemy tu też mnóstwo wzorów, które możemy wziąć do ozdabiania przedmiotów, ale dużo z nich potrafimy jeszcze odkryć we własnym domu. Do decoupage’u możemy skorzystać m.in. pudełek, ramek, ceramiki, świeczników. Wzory warto skorzystać z serwetek, ale dobrze sprawdzą się i stare gazety, listy, zdjęcia, szkice czy inne rysunki. Konieczne do wycinania ilustracji będą ostre nożyczki, nożyk lub żyletka. Do nakładania kleju i farby musimy też pędzli, gąbki, wacików kosmetycznych czy chusteczek.
Decoupage Sianów

Artykuł zaistniał we kooperacji Decoupage – co to jest?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments